אודות

בשנת 1991, הקים שלמה גרוניך את מקהלת שבא לצורך הופעה חד- פעמית בתוכנית טלוויזיה. הילדים הגיעו (כמו גרוניך) מהעיר חדרה- חלק מקהילת יוצאי אתיופיה הגדולה שנקלטה בעיר. גרוניך התרשם עמוקות מיכולתם המוסיקלית של הילדים, שהפליאו לשיר במדויק סולמות מסובכים המאפיינים את השירה האתיופית המסורתית, אך התקשו בשירה מערבית "פשוטה".
לאחר מספר שנים של עבודה, מאומצת, במהלכה נבנה רפרטואר להופעותיו של גרוניך עם הילדים, הגיעה השעה להנציח את המפגש המוסיקלי הייחודי הזה באלבום.

הצלחתו המסחררת של האלבום חיזקה את הקשר שבין גרוניך למקהלה. כך, במשך שנים, שמר גרוניך על פעילות המקהלה עד עצם היום הזה. כדי להבטיח את רצף פעילותה של המקהלה ואף להרחיבה, הוחלט בשנת 2010 להקים עמותה בשם "מקהלת שבא". העמותה נרשמה כחוק אצל רשם העמותות וקיבלה אישור מס הכנסה לעניין תרומות לפי סעיף 46 ונוהלה במשך שנים רבות בהתנדבות ובמסירות רבה על ידי דליה מידן.

מטרותיה העיקריות של העמותה הן:

  • טיפוח המוזיקה בקרב צעירי הקהילה האתיופית בישראל.
  • הקמת מקהלה ייצוגית להופעות בארץ ובעולם.
  • תיעוד, הקלטה והפצה של מוזיקה שמשלבת אוטנטיות ומסורת אתיופית עם מוזיקה יהודית וישראלית.
  • הקניית מיומנויות מוזיקליות מקצועיות.
  • טיפוח המוזיקה בקרב צעירים וקירוב לבבות באמצעות מוזיקה.

המקהלה מקיימת חזרות אחת לשבוע כאשר הילדים מגיעים בהסעות. במסגרת הכוונה להפוך אותם לזמרים מקצועיים מקבלים הילדים שיעורים בפיתוח קול. בנוסף רוכשים הילדים גם מיומנות בשמיעה מוזיקלית ושירה רב קולית, תוך הדגשת הייחודיות של כל אחד מהם במקהלה. פעילות זו, יחד עם לימוד הרפרטואר המלא ברמה של הופעה מקצועית, נעשית בהדרכתה של אווה דה מאיו, מורה מיומנת לפיתוח קול ומנצחת, בשיתוף עם שלמה גרוניך.

את הפעילות האדמיניסטרטיבית של המקהלה מנהלת שלומית בעדני יוגב.

המקהלה כאמור ממשיכה לפעול גם כיום, כאשר ההרכב מתחלף מדי פעם. הבוגרים עוזבים, וילדים צעירים יותר מצטרפים. גרוניך ממשיך בתפקידו כמנהל מוזיקלי של המקהלה וכן להלחין ולעבד שירים חדשים. בכוונת העמותה להוציא אלבום נוסף של המקהלה בקרוב. הקשר בין גרוניך למקהלת שבא הונצח בכתבות ובסרטים רבים. אף כיום, למעלה מעשור לאחר יציאת האלבום, גרוניך ממשיך להופיע עם מקהלת שבא בארץ, בפני אורחיה המכובדים של מדינת ישראל ובפני קהילות יהודיות ברחבי העולם.

נכון להיום פועלת העמותה בשלושה מקומות : כפר יונה, מגדל העמק, ומבשרת ירושלים כאשר בכוונת העמותה לפתוח עוד שלשה מקומות חדשים אשר פנו אלינו ואתם סוכמו הפרטים הראשוניים: בני ברק, חדרה וקריית עקרון.

ליצירת קשר ניתן לפנות ל:
דודיק הלפרין יו"ר ההנהלה - 03-9223888, 050-5371323, Dodik@denisra.co.il
אורי צור - מנכ"ל 09-9505816, 054-5795120 info@shva-choir.co.il 

 

  • רישום לדיוור
  • הזמנת הופעות
  • פייסבוק